KLUB25.06.2020Jiří KozelPřečteno: 609x

Hodnocení a výhled do nové sezóny

Jak hodnotí zkrácenou sezónu šéftrenér mládeže Jiří Kozel a co očekává od té nadcházející?

Jak hodnotíte zkrácenou sezónu 2019/20 u mládeže?

Všichni jsme se po zimní přípravě již těšili na hřiště, ale vrátili jsme se na něj jen na chvilinku a pak přišla nucená pauza. Je určitě velká škoda, že jsme přišli o část sezóny, ale nedá se nic dělat.

Ještě před jarní částí jsme odehráli se staršími žáky a dorostem dva turnaje a myslím, že jsme ukázali, že jsme dobře připraveni. Starší žáci skončili na 2. místě na turnaji v Plzni a na 1. místě ve Svítkově. Dorost pak obsadil 3. místo na Pražském míčku. Hlavně starší žáci měli letos zase po roce dobře rozehranou soutěž a určitě by je neminula minimálně kvalifikace na mistrovství České republiky a kdo ví, jestli bychom zase neútočili na některou z medailí. Starší žáky mimochodem čeká ještě jeden turnaj, a to opět na Svítkově o tomto víkendu.

Mladší kategorie měli zase možnost odehrát nějaké turnaje po skončení některých vládních opatřeních a také toho využili. Zkrácení sezóny pro ně tak bylo zápasově minimální.  O tomto víkendu se představí minipřípravka na turnaji v Hlinsku.

Všechny kategorie nám dělají radost tím, že hrají s chutí, pravidelně se zúčastňují turnajů a často na nich dosahují super výsledků a tím nám dávají zpětnou vazbu, že to co děláme má nějaký smysl.

Sezóna v mládeži se u nás však hodnotí hlavně podle počtu dětí a né podle stupní vítězů. Vždy chceme zůstat v plusu oproti začátku a ačkoliv se nám to povedlo, tak jsou tam ročníky, které jsou málo početné a dělají se nám díry v kategoriích, což se musíme snažit co nejdříve vylepšit.

Jaké týmy tedy Ježci přihlásili pro příští sezónu?

Loni jsem si myslel, že se poprvé povede přihlásit všechny kategorie a povedlo se to jen napůl, když nám budou chybět mladší žáci, kteří využijí možnosti, které jim jejich soutěž nabízí, a to přihlašování se na jednotlivé turnaje. Ostatní kategorie mikropřípravka, minipřípravka, přípravka, starší žáci, dorost a nově i junioři jsou přihlášeny.

 

Starších žáků je věkově méně než mladších. Proč jste se nakonec rozhodli přihlásit vlastně méně početnou skupinu?

Důvodů bylo více a musím říct, že jsem nad tím dlouhou přemýšlel a vyhodnocoval jsem pro a proti. Po schůzce trenérů jsme se přiklonili k přihlášení starších žáků a tento model představili i rodičům. Hlavním důvodem je, že tento model nám umožní zapojit všechny hráče do soutěží a nezůstane nikdo bez možnosti si zahrát. Dalším důvodem je soutěž mladších žáků, kde se hraje turnajově a jak jsem již odpovídal v předchozí otázce umožní nám se přihlásit na jednotlivé turnaje. Soutěž starších žáků bude pro hráče velká škola, jelikož budeme patřit určitě k těm nejmladším týmům, a tak některé zápasy můžou být opravdu náročné, přesto si myslím, že již jsme se v minulosti přesvědčili několikrát, že nám to ve výsledku pomůže do budoucnosti.

 

Novinkou je přihláška do extraligy juniorů. Jaké jsou ambice zde?

Absolutně žádné – myslím tím výsledkové. Každé dva roky s touto skupinou hráčů, od které jsme začali dělat mládež pořádně, řešíme zda přihlásit starší kategorii a jdeme do toho i letos. Je pravda, že letos to bylo nejtěžší, jelikož kategorie juniorů je tříletá a tedy budeme mít věkový skluz ještě větší než jindy. Navíc velká většina hráčů vlastně bude hrát obě soutěže, jak dorosteneckou, tak juniorskou. Očekávám, že hlavně začátek bude neskutečně těžký, kdy si budeme muset zvyknout na úplně jiné tempo, které juniorská soutěž přináší. Vždyť to je soutěž, kterou v mnoha klubech hrají hráči, kteří zároveň patří do Atýmu mužů svých klubů a nehrají zde žádné druhé housle. Postupně si myslím, že bychom se měli zlepšovat a v soutěži adaptovat. S hráči jsem se o tom několikrát bavil, vědí do čeho jdou a chuť tam je to zkusit a co zápas se učit a tím se zlepšovat. Ta sezóna nebude o tom, že nebudeme chtít získat 20 nebo 2 body. Bude o tom, že se budeme chtít učit z chyb a tím se zlepšovat.

 

Navíc týmy v juniorech jsou již poskládané z hráčů různých klubů, jak to budou mít Ježci?

Jdeme do této soutěže s Ježky, ale zároveň víme, že nás je na tuto soutěž málo a při nějakém souběhu nemocí bychom mohli mít problémy, takže nějaká jednání s některými kluby proběhli, ale je to v začátcích. Přednost tak budou mít v sestavě určitě Ježci a případně hráči, kteří se s námi rozhodnou trénovat. Nedokážu si úplně představit, že by k nám jezdili hráči jen na zápas a doufám, že mě k tomu žádné okolnosti nedoženou. Je to možná až některým k smíchu, ale my i stále sháníme nové tváře pro hokejbal a zapojujeme je. Stále tvrdím my to u Ježků děláme po vesnicku a to není myšleno nějak špatně, ale že prostě si zakládáme na partě a s tou to chceme táhnout v dobrém i zlém. Hokejbalem se hlavně chceme bavit a ačkoliv je juniorka i dorost vyloženě výkonnostní, tak tam chci vidět u nás i tu zábavu.

 

A co dorost, který by měl mít asi příští sezónu ambice se dostat do kvalifikace na mistrovství České republiky?

Zatím neznáme systémy soutěží, soupeře a rozložení zápasů. Rozhodně se k tomu nechci upínat, jako k nějaké povinnosti. V dorostu teď budeme mít skutečně dobré ročníky, ale až samotná soutěž ukáže, jak dobří v porovnání s ostatními jsou. Jdeme do příští sezóny do rizika, že juniorka může dorostu i uškodit, ale opět opakuji do budoucna velmi pomoci.

 

Klub chystá již 9. soustředění, v jaké fázi jsou přípravy?

Soustředění je dá se říct připraveno. Ladíme poslední detaily, co bude potřeba všechno splnit hlavně okolo hygienických předpisů. Stále se něco mění a to nám to trošku znesnadňuje, ale pokud to půjde cestou, že je čím dál víc věcí dovoleno, tak je to lepší, než když to půjde opačným směrem. Nechceme rozhodně nic podcenit a chceme vše udělat, tak abychom měli vše v pořádku. Teď si hlavně kvalitně odpočinout a načerpat síly na náročnou sezónu.